
A bútorigényeket az 1800-as években csak a céhek elégítették ki, egyetlen gyár jellegű üzem sem működött. A korszakváltást a Thonet-féle eljárás jelzi a tömörfa hajlítási technológiával, a bükkfa gőzölésével. Michael Thonet először a felső-magyarországi Nagyugrócon (ma Szlovákiában van) vett birtokot és első gyárát 1866-ban helyezte üzembe. 1893-ra Európában szerte már 51 hajlítottbútor gyár működött, ebből 25 az Osztrák-Magyar Monarchiában; ezeknek is fele Magyarországon. Ebben az időszakban Magyarország világszínvonalon teljesített, az itt készített bútorok kétharmadát külföldön értékesítették.
A farudakat gőzöléssel tették hajlításra alkalmassá, majd sablonban a kívánt formában rögzítették, ami biztosította az alaktartósságot. Michael Thonet 1841-ben szabadalmaztatta az eljárást Bécsben. Ebben a technikában a gyáripari termelés minden fontos követelménye benne volt: gépesítés, sorozatgyártás, olcsó előállítás.
Ennek az eljárásnak köszönhetően már akkor, a XIX. század második felében csereszabatos alkatrészeket gyárthattak; így messze megelőzték a korukat az akkor még kézműves asztalosságban. 1900 táján a gyárak mintegy hatezer alkalmazottja naponta négyezer alkatrészt állított elő.
A többszöri megújuláson, név- és tulajdonosváltáson átesett debreceni hajlított bútorkészítés országosan egyedüli példája ma a Sellaton Design Kft.
A cég ma Magyarországon egyedüliként alkalmazza a tömörfa hajlítás technológiáját. Termékeink az eljárás egyedi lehetőségeit kihasználva különleges és sajátságos formavilággal rendelkeznek. A társaság életében egyformán fontos a hagyomány és a megújulás. Ennek szellemében a termékválaszték évről-évre bővül, a székek, étkező- és ülőgarnitúrák állandó formai újjászületéséről pedig neves hazai tervezők gondoskodnak. Az eredmény a vevők elismerésén túl szakmai elismerésekben is mérhető: termékeink közül több is kiérdemelte a Nívódíjas Ipari Forma címet.
Határozati szám: 94/2016 (10.11.)
Kategória: ipari és műszaki megoldások